13 óra: Bengázi titkos katonái (2016) [29.]
Szinte nincs aki ne ismerné Ridley Scott, 2001 -ben készített Oscar-díjas háborús drámáját, A sólyom végveszélyben -t. Az amerikai különleges egységek 1993 -as, szomáliai bevetését és annak tragédiába torkolló végkifejletét döbbenetes élethűséggel bemutató film - Josh Hartnett, Eric Bana, Ewan McGregor, Tom Sizemore főszereplésével - elképesztő filmes élményt jelent (jelentett) mindenkinek. Éppen 15 évvel később, 2016 -ban Michael Bay egy másik megtörtént esetet dolgozott fel: 13 óra: Bengázi titkos katonái címmel.
A két sztori közti hasonlóság több dologban is tetten érhető: például mindkét esetben egy-egy anarchikus állapotban lévő, iszlamista arab ország a cselekmény helyszíne, ahol amerikai érdekek kerülnek veszélybe. (Az egyiknél ez a helyszín Szomália, a másiknál pedig az Észak-afrikai Líbia.) Mindkét történetben különleges amerikai alakulatok katonái a főszereplők, akiknek megismerjük hátterét és jellemét, majd végig-kísérhetjük reménytelennek tűnő küzdelmeiket is a túlerővel szemben. Végül: mindkét sztoriban láthatunk hősöket, haldoklókat és túlélőket, akik emberfeletti bátorsággal, elszántsággal és lelkierővel harcolnak egymásért, illetve hazájukért.
Ami Michael Bay filmjét illeti: cselekménye kevésbé grandiózus, hiszen nem egy több száz fős alakulat bevetését, hanem csupán hat volt kommandós viszontagságait mutatja be, egy Bengáziban megbújó CIA központ védelmében. A katonák képzettek, tapasztaltak, vér-profik és fegyvernemük kétségtelenül legjobbjai, viszont kicsit szabadon értelmezik a szolgálatot: bár erős védelmet adnak a telepnek (munkájuknak ezen részét komolyan véve), de a napi rutin-feladataik elvégzését követően előszeretettel múlatják lazítva az időt. A telep vezetője Bob (David Costabile) nem kedveli a csapatot és feleslegesnek is érzi jelenlétüket, amit rendszeresen tudtukra is ad. Az idő azonban átírja a szerepeket: Bob néhány nap múlva megdöbbenve ébred rá arra, hogy a hat katonán múlik nem csak a saját de a teljes kirendeltség minden tagjának élete is. A továbbiakban spoileresen folytatódik a poszt.
A hat férfi nem tudja megakadályozni a nagykövet rezidenciájának váratlan megtámadását és körbevételét. A magas rangú amerikai diplomata halála megkongatja a vészharangokat Bengázitól Washingtonig. A katonák számára pedig kijózanító világossággal válik egyértelművé: most már nem csak a nagyköveti rezidencia, de saját CIA telepük is óriási veszélyben forog: szabályos ostromra kell ugyanis felkészülniük. A katonák mindent elkövetnek a támaszpont 26 alkalmazottjának megmentéséért. Pedig egyáltalán nincs könnyű dolguk: a líbiai iszlamisták, ISIS zászlók alatt, nagy kaliberű lövegekkel, RPG gránátvetőkkel és gépfegyverekkel rontanak az épületcsoportra, melynek ostroma valóságos vérfürdővé válik a túlerő rohamai során. Az amerikaiak mégis 13 órán keresztül tartanak ki, egészen a Tripoliból érkező felmentő csapatok megérkezéséig. De nem mindannyian maradnak életben és a túlélők közt is lesz, lesz olyan, aki rendkívül súlyos sérülésekkel (szinte haldokolva) távozik.
A Bengázi titkos katonái nem múlja felül A sólyom végveszélyben -t, de megközelíti annak színvonalát. (Az IMDb -n az előbbi 7,7 pontot ért el, míg az utóbbi alig elmaradva, 7,3 -at, de valójában ennél is sokkal többet ér.) Bay filmjének főhőseiről kiderül: esendő, félelmekkel teli, családos emberek, akik bár kőkeménynek, vagánynak és vérprofinak tűnnek, legbelül csupán boldogságra és megbecsülésre vágynak. Mindez egyértelművé válik az "igazság pillanatában" mikor még úgy tudják: valószínűleg nem fogják túlélni a bevetést. A feszültség és a halállal való szembenézés mindenkiből más hoz ki: van, aki kétségbe vonja líbiai tartózkodásuk értelmét és van olyan is, aki csak a családjától elvett időt sajnálja (azt az időt, amit szolgálatban, idegen országokban töltött, ahelyett, hogy gyermekeivel lett volna).
Az egyes karakterek mind valós személyek megfelelői, akik közül a színészeket illetően kiemelkedik: John Krasinski, Pablo Schreiber és James Badge Dale. Krasinski játéka a legérdekesebb, hiszen alakját a script úgy "dobja" a cselekmény közepébe, mint az 1986 -os Platoon (A szakasz) újoncát, Chris Taylort, akinek szemével látva az eseményeket fokozatosan ismerhetjük meg egy katonai alakulat életét.
Ezúttal az újonc Jack (John Krasinski), egy három gyermeket családapa, aki számára a film első részében egyértelművé válik: a különleges katonák senki számára nem kívánatosak Líbiában. Afféle megtűrt emberek, annak ellenére, hogy később nagyon is rajtuk múlik az egész CIA kirendeltség minden dolgozójának élete. Ők pedig teszik a dolgukat: harcolnak a támadókkal, annak ellenére, hogy a rohamozók sokszoros túlerőben érkeznek, lövegekkel és rakétavevőkkel. Aztán jön a fordulat: megjelenik egy óriási katonai konvoj, amiről az ostromlottak percekig gondolják azt, hogy az iszlamisták csapatai. Felkészülnek tehát a halálra, ami végül a legtöbbüknél mégsem következik be, hisz a csapatról kiderül, hogy a felmentés.
A Bengázi titkos katonáit ajánlom a kommandós filmek kedvelőinek, illetve azoknak, akiknek A sólyom végveszélyben is tetszett. Nem fognak csalódni, mint ahogyan azok sem, akik a háborús, "életszagú", reális történetekért rajonganak. Elnyeri majd tetszésüket, mert ez a film pörgős, látványos és izgalmas. Értékelésem: 80%. //1674, 2018.08.22// 22 lik
Ha érdekesnek találtad, várunk FB oldalunkon is!
2019.12.31.12:47