Andor 2. évad sorozat-kritika [53.]

A 2016-os Zsivány Egyes sikere egyben egy új Star Wars stílus sikere is volt, mely sajátosan sötét, realisztikus és háborús jelleget adott annak idején az egész Csillagok háborúja univerzumnak. És ez nagyon sokaknak jött be így mondhatjuk úgy is, hogy Gareth Edwards az új megközelítésével jött látott és győzött (Caesar után szabadon), megteremtve egy másik, sokkal komorabb Star Wars világot. Az említett újszerű SW világot fűzte aztán tovább 2022-ben az Andor című streaming sorozat révén Tony Gilroy előbb 2022-ben az első évaddal, majd 2025 április 23-tól a második évad megjelentetésével (mely jelenleg is fut a Disney+ streaming szolgáltatónál). Ezekkel kétségtelenül megmentette a hadoklás szélére került Csillagok háborúja franchise-t a 8. és 9. részek bukása utáni általános csüggedéstől. Az Andor cselekményében az R1-hoz hasonlóan a negyedik epizód előtti idősíkban járunk, amit a SW univerzumban jártasak Y.e. azaz Yavin előtt (BBY) kitétellel emlegetnek és így is kerül megjelenítésre az egyes részek cselekménye. A második évad második triásza (4., 5., 6. rész) például BBY 3 számmal indul. Ez azt jelenti, hogy már csak 3 év és megkezdődik Luke Skywalker vadászgép csapatának támadása a Halálcsillag ellen, melyet Han Solo segítségével (és időben történő érkezésével) aztán Luke egy ügyes találattal meg is semmisít majd. Ez volt a híres yavini csata, melyhez mindent igazítanak a SW világban.

andor_2_luthen_andor_motor.jpg

A kép forrása: elle.com

A központi karakter ezúttal Cassian Andor (Diego Luna) aki sokkal inkább kisugárzásával, mint előnyös külsejével nevezhető született lázadónak. Az első évadban megismerjük múltját (gyermekkorában szülei korai elvesztésével, egy börtön időszakkal és az azóta való bujkálással), majd belehelyezkedünk jelenébe is: abba a világba, ahol a történet kezdetén él, már 43 évesen. A hely a Ferrix nevű bolygó, melyen nevelőanyjával, Marvával tölti mindennapjait, miközben csempészettel foglalkozik a gyönyörű Bix (Adria Arjona) segítségével. Egy nap a formálódó felkelés látóterébe kerül és Luthen Rael (Stellan Skarsgard) egy akcióban való részvétellel bízza meg. A bevetés felemásan sikerül, amikor megtámadnak egy birodalmi bázist, ráadásul utána Andor még börtönbe is kerül. Itt lázadást szít majd vezet és ügyesen megszökik a börtönből. Visszatér a Ferrixre, ahol az időközben elhunyt nevelőanyjának temetése egy valőóságos birodalom elleni felkeléssé változik. Nagyjából itt ér véget az első évad.

A második évad jól indul: Andor meglovasít egy különleges birodalmi vadászgépet egy katonai bázisról, egy nagyon látványos nyitó jelenetsorban. Később azonban egy furcsa alakokból álló fegyveres csoport fogságába kerül egy dzsungelbolygón. Itt picit leül a dolog és másfél részre statisztává alakítja Andort a saját sorozatában, mert a karakter teljes passzivitásba szorul. Helyette azonban megismerhetjük Bix és Brasso körülményeit, akik a Min-Raun nevű gabona-termű famer-bolygón húzzák meg magukat. Itt a gazdálkodókat segítik, mint szerelők, ám a birodalmiak erős ellenőrzés alatt tartják őket. Sőt az egyik birodalmi tiszt kevés híján meg is erőszakolja Bixt, aki csak nagy nehezen tud elmenekülni a helyszínről és meneküléséhez kell bizony Cassian hatásos visszatérése is aki közben meglép fogvatartóitól (a lopott TIE vadásszal). 

andor_2_adria_arjona.jpg

A kép forrása: screenrant.com

Az első három epizód kicsit csapongó rendezői stílusa ide-oda váltva mutatja meg Mon Mothma (Genevieve O'Reilly) nyűgös mindennapjait és a farmerkedő felkelők dolgos életét. Mon Mothma a Star Wars rajongók számára ismerős karakter, hiszen a klasszikus részekben és a R1-ben is ő a felkelés legfőbb vezetője. Az Andor sorozatban azonban még a milliárdosok kényelmes és nyűgös életét éli olyan gondokkal küszködve mint az elhidegült férjével való viták, lányának esküvője és titkos bankszámláinak elrejtése, melyekről Luthen szervezetének utalgat néha, a felkelés akcióit támogatva. Közben szenátorkodik, aránylag kevés vizet zavarva. A karakter sokáig nem igazán szimpatikus, hiszen kényelmes élete szöges ellentétben áll azok körülményeivel, akik valóban megszenvedik a birodalom elnyomását. Ők a nyomorgók, a birodalmiak mindennapi zaklatásainak elszenvedői.

ertekelesek_andor_imdb.jpg

Az egyes részek értékelése az IMDb-n. Forrás: IMDb

Üdítő változatosságot és meglepetést is kapunk, hiszen már az első 3 epizódban felbukkan a Zsivány Egyes néhány ikonikus és fontos karaktere: Krennic igazgató (Ben Mendelsohn) és Saw Gerrera (Forrest Whitaker). Az előbbit illetően: ezúttal egy birodalom által leigázásra ítélt bolygó megkaparintásán fáradozik.. Ez a Ghorman bolygó, ahol egy nagyon fontos anyagot bányásznak, melynek nave kalkit. Erre állítja rá a BBI (Birodalmi Biztonsági Hivatal, angolul ISB azaz Imperial Security Bureau) legjobb embereit is: így Partagaz őrnagyot (Anton Lesser), Deedra Meerot (Denise Gough) és az alacsony rangból felkapaszkodó Syril Karnt (Kyle Soller). A fókusz innentől a Ghormanra helyeződik, ahol nagy dolgok vannak készülőben: a birodalom kettős ügynökkel (Syril) provokál forradalmat és felkelést, hogy azután teljes erővel csaphasson le a bolygóra. Mindezt azért, hogy teljesen birtokba vehesse a kalkit lelőhelyeket ott. Közben Saw Gerrera külön utakon járva csinálja a maga kis akcióit a legkevésbé sem egyeztetve a felkeléssel.

Az Andor második évadja kapcsán három dolgot érdemes fókusz alá venni: egyrészt az eredeti SW világhoz való viszonyulást (azt hogy mennyire kapunk Csillagok háborúja érzést), másrészt az izgalmasságot - akciódússágot, harmadrészt pedig a karaktereket és színészi teljesítményeket. Nos, ami az elsőt illeti: nagyon vegyes az összkép, mert bizony Tony Gilroytól az Andorban a SW elemektől nagyon lecsupaszított világot kapunk. Nem bukkan fel Palpatine, nem láthatjuk egyetlen pillanatra sem Darth Vadert, nincsenek nagy fénykard - párharcok, és nélkülöznünk kell a Jedi-trükköket is (mint az erőt használva tárgyak mozgatása, gondolattal befolyásolás ... stb). Ezek közül számomra Darth Vader kihagyása a legnagyobb hiányosság, mert az bizony óriási lecsapás nélküli labda lett. Milliókat ültetne ugyanis a képernyők elé az egyik legikonikusabb karakter szerepeltetése. (Csak én személy szerint tucatnyi embert ismerek, akik csak azért nem nézik az Andort, mert tudják: úgysem láthatják benne ezeket a karaktereket.) De sajnos Gilroy ebben hajthatatlan volt, egy egyszerű, letisztult és a hétköznapi emberek szintjén játszódó történetet akart, ahol bizony ezek a nagy figurák nem láthatóak.

andor_mon_mothma.jpg

Ami a második szempontot az akciódússágot illeti: itt is vannak hiányosságok, mert be kell vallani, hogy rengeteg az üresjárat és az unalmas jelenet. Kétségtelenül szűkmarkúan bánik a rendezés az akciókkal, harcokkal és többnyire a triászok utolsó részeire jellemzőek ezek, mint a harmadik és hatodik epizód. Végül a karakterekről és színészi teljesítményekről: a karakterek nem rosszak, bár napjainkban ahhoz vagyunk szokva, hogy a hősök nagyon hősiesek és szinte legyőzhetetlenek, sőt hibátlanok. Nos itt azért nem ez van: Cassian és Bix nem annyira profik és rengeteg mindent gyengén oldanak meg. Cserében viszont kb ugyanez a helyzet a negatív karakterekkel is: amatőrnek tűnnik a SW világ vérprofi hagyományos gonosz-figuráihoz képest, mint Dooku gróf, Grevious, Dart Maul vagy természetesen Vader nagyúr és Palpatine. Viszont maguk a színészek szerintem nagyon jók: Diego Luna erre a szerepre született és a gyönyörű Adria Arjona is kimagasló alakítást nyújt. 

andor_krennick.jpg

A kép forrása: radiotimes.com

Ha összegzést kellene adnom, azt mondanám, hogy elég jó kis sorozatot kapunk ha belekezdünk, mert az Andor második évada képes arra, amire csak nagyon kevés sorozat képes magába szippantja a nézőt. Negatív kritika csak négy merült fel bennem: a már említett erősebb kapcsolat a hagyományos Star Wars világgal, több akciójelenet elhelyezése a sorozatban, a kulcsfontosságú SW karakterek mellőzése (mint Darth Vader) és végül a későbbiek tükrében kiemelten fontos dolgok felépítetlensége, mint Mon Mothma karaktere és a felkelés gyermekcipőben ábrázolása mindvégig. De még ezekkel együtt is erős 4 csillagot adnék a második évadra vagyis 80-85% -ot mert ha belekezd az ember teljesen elveszik benne. 

4csillag_1.jpg

filmelemzo_alsologo_uj.jpg

 

Címkék: Andor 2. évad